Tchaj-ťi s dobrou myslí?
Pravidelné cvičení tchaj-ťi opravdu podporuje duševní vyrovnanost a zklidňuje mysl. Pokud mysl není klidná a vyrovnaná, poznáme to i na samotném fyzickém pohybu a držení těla. Mysl je v denním běhu roztěkaná a nesoustředěná. Praxe tchaj-ťi mysli vrací středobod klidu a nadhled. Důsledná přesnost cvičení nám dává rovnováhu uvnitř i venku.
Komplexní sebejistá uvolněná mysl vede sebejistý volný pohyb celku. Člověk není zmítán emocemi a náladami a vidí věci jasně. Svým dopadem a účinkem tchaj-ťi očišťuje zbytečný balast představ a obav usídlený uvnitř naší hlavy. Dech volně proudí, mysl se zklidňuje, srdce se otevírá a celé tělo je přirozeně průchozí.
Pokud se bojíme, setrváváme v minulosti. Pokud jsme nervózní, myslíme na budoucnost. Jedině klid a smír se rovná přítomnosti. Největším nepřítelem se jeví opět naše vlastní mysl.
• Vyrovnaná mysl tvoří klid pohybu.
• Nadhled a soustředění povoluje přesnost pohybu.
• Volnost a hloubka dechu přispívá k plynulosti pohybu.
Poctivý praktikant nahlíží na komplikace a problémy jako na výzvy a možnost vzdělání se. Mysl nenechává ztrácet se a podléhat. Otevřeně se staví čelem a houževnatě změnám, kterými nás život hojně zásobuje. Tchaj-ťi nám přináší možnost radovat se a svobodně dýchat každý den znovu a nově. Dovolme naší mysli odpočívat, pusťme myšlenky a věci, které ze zvyku zbytečně svíráme a držíme. Alespoň na chvilku. Zacvičme si tchaj-ťi.
Martin Pařízek, DiS.
Martin Pařízek se věnuje tchaj-ťi čchüan stylu rodiny Čchen v linii velmistra Čchen Siao-wanga 15 let. Je žákem Víta Vojty, Lubora Purše a mistra Čchen Siao-wanga. Vyučuje tchaj-ťi a čchi-kung na kurzech v Nové Pace. Zaměřuje se také na celostní strečink a energetizační masáže či fyzioterapeutická cvičení zaměřená na posílení imunity organizmu, stability páteře a HSSP (aktivace hlubokého stabilizačního systému páteře).
Více informací najdete na: Taiji Chen style Nová Paka