Tréninkový tip pro tchaj-ťi: představa rýžového papíru pod patami
For the English version of the article called „Tai chi training tip: rice paper under heels“ see below.
V tchaj-ťi čchüan (taijiquan) existují nevyvratitelné principy, které musíte dodržovat po celou dobu tréninku. Jeden z těchto principů se týká umístění chodidla, setrváváte-li v pozici, nebo když se pohybujete.
Základem je představa „kusu rýžového papíru pod vašimi patami, který nesmíte protrhnout“. Znamená to, že když stojíte a/nebo když se pohybujete, nesmíte nikdy přesunout váhu dozadu na paty, ale spíše se velmi nepatrně přesunete dopředu, abyste získali pocit, jako by nohy, kolena, páteř…, tj. celé tělo pružilo. Jediné, co potřebujete, je vyzkoušet si to – postavte se do jakékoliv pozice s vahou na patách, poté upravte váhu podle tohoto principu a budete mít pocit, že paty spočívají na zemi lehčeji.
Zjistíte, že se cítíte naprosto odlišně – s váhou na patách máte uzamčené kotníky, kolena, prohnutou spodní část páteře apod. Pokud si představíte rýžový papír umístěný pod vašimi patami, kotníky i kolena zůstanou pružná a volně se pohybují, spodní část páteře je rovnější a uvolněná.
Protože každý kloub v těle ovlivňuje všechny ostatní, je absolutně nezbytné tento princip dodržovat. V opačném případě zůstanete zablokovaní, budou vás bolet záda, kolena… a budete mít spoustu dalších neduhů.
I pro účely sebeobrany platí, že stojíte-li na patách, jste zablokovaní a nemůžete se pohybovat rychle, je-li to zapotřebí. Při představě rýžového papíru pod patami se můžete pohybovat velmi rychle a snadno se přesunete do jakéhokoliv směru.
Toto je pouhá malá ukázka protichůdných efektů stání na patách nebo stání, kdy si představujeme, jako bychom měli pod nohama rýžový papír – existuje řada dalších příkladů, na které bychom mohli toto pravidlo vztáhnout.
Pokud cvičíte tchaj-ťi nebo znáte někoho, kdo se mu věnuje, zkuste toto pravidlo uplatnit při vašem každodenním tréninku… jde o velmi důležitý princip.
Bob Bacher
Dr. Bob Bacher je učitelem tchaj-ťi čchüan stylu rodiny Čchen (Chen) a žákem velmistra Wang Siena (Wang Xiana), jednoho ze 4 Buddhových bojovníků.
Při výuce Čchen tchaj-ťi pro zdraví a sebeobranu využívá kombinaci svých mnohaletých zkušeností chiropraktika a bohatých znalostí bojového umění. O tchaj-ťi říká: „Učit tchaj-ťi je úžasný způsob, jak pomoci lidem obnovit své zdraví a vitalitu a jak kultivovat vnitřní rovnováhu prostřednictvím tohoto starodávného umění, vědy a filozofie.“
Bob je zakladatelem Wang Xi’an Tai Chi. Nabízí workshopy a pobyty v Severní Americe, ve Střední Americe a v Karibiku. Více informací o Bobovi a jeho kurzech tchaj-ťi pro zdraví a sebeobranu naleznete na: www.dochenstyletaichi.com
Tai chi training tip: rice paper under heels
In taijiquan (tai chi), there are some absolute principles that must be followed every moment during practice. One of these principles relates to the foot position when maintaining a posture as well as while moving.
This principle is „imagine a piece of rice paper under your heels − do not crush it.“ This means that when standing and/or moving, to never throw your weight back onto your heels, but rather shift forward ever so slightly and feel a kind of springiness in your legs/knees/spine (ie whole body).
All one needs to do is try this out – stand in any posture and place your weight on your heels, and then with this principle which makes the heels seem more lightly on the ground.
What you will find is a very stark contrast in how you feel − weight on heels = locked ankles, knees, lower back curvature, etc. Weight as if rice paper under heels = ankles and knees springy and freely movable, lower back more straight and relaxed.
Since every joint of the body affects every other joint, it is imperative to follow this principle. Otherwise you will be locked and experience back pain, knee pain, and a slew of other ailments.
Also for self defense purposes, when on your heels you are stuck and can not move quickly if needed. With this concept of rice paper under heels, you can move very quickly and transition to any direction with ease.
This is just a small sample of the opposing effects of standing on heels or as if rice paper under them − there are many other possibilities applicable here, this is just a small sample.
If you practice tai chi, or know anyone that does, please apply this principle in your daily practice… this is an extremely important principle.
Dr Bob Bacher
is Grandmaster Wang Xian´s student and founder of Wang Xi’an Tai Chi, offering workshops and retreats in North America, Central America, and the Caribbean. For more information about Dr. Bacher and his tai chi courses for health and self defense see: