Tři osy v těle
J edním z nejzákladnějších požadavků, kterého by si měl být student tchaj-ťi čchüan vědom, jsou tři osy, které podpírají a vyrovnávají tělo vestoje – ve směru nahoru a dolů, zepředu a zezadu a zleva a zprava. K těmto prostorovým oporám patří:
1. Zavěšení a tah shora dolů, který vznikne pozvednutím vrcholku hlavy; prsty na nohou se pevně sevřou na zemi a mingmen (pozn.: místo, které se nachází mezi oběma ledvinami a je zdrojem životní síly a úschovnou životní energie) s pupíkem vytvoří středovou plochu/rovinu, horní a spodní část pak „táhne“ směrem od tohoto středu.
2. Pruživé rozložení váhy mezi přední a zadní částí, které je vytvořeno vtažením kchua (kua), tj. oblasti kyčlí/boků, a správným postavením hýždí; to umožní, aby se pánev naklonila dolů a svaly se správně roztáhly a napnuly.
3. Doplňující protichůdná síla působící z obou stran, která vzniká stočením kolen a zakulacením rozkroku; spodní část nohou se stáčí dovnitř, aby se kolena mohla zavinout a zpevnit, zatímco horní část se rozpíná směrem ven, aby došlo k zakulacení rozkroku.
Tímto způsobem na tělo působí protichůdná a současně spojitá/jednotná ovládací síla ve směru nahoru-dolů, dopředu-dozadu a vlevo-vpravo.
Zdroj: Three axes – Chinese Whispers
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás