„Tvrdá“ a „měkká“ energie
V klasických textech tchaj-ťi čchüan se hovoří o dvou typech energie: tvrdé – vnější a měkké – vnitřní. Malé děti a zvířata používají měkkou energii, která je paradoxně nesrovnatelně silnější a účinnější než tvrdá síla, kterou běžně používají dospělí.
Tvrdá síla blokuje proudění čchi a je neintegrovaným projevem pouhého zlomku naší potenciální síly a energie. Když používáme tvrdou sílu, neuvědomujeme si, že většinou jde pouze o sílu paže od ramene k dlani, zatímco větší část naší energie zůstává uzavřená v těle.
Měkká síla využívá proudění čchi, kterou neblokuje.
Není rozdělená a izolovaná jako tvrdá síla, ale sjednocená a celistvá. Energie proudí ze země a prochází postupně celým tělem. Měkká energie představuje sílu sjednoceného těla a profesor Čeng Man-čching ji přirovnával k síle masy vody nebo vzduchu, jaká se projevuje například v hurikánu nebo v přílivové vlně.
Zdroj: Nic vám netajím – Wolfe Lowenthal
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás