Učení o jin a jang
V eškerá energie světa je rozdělena na energii jin a jang. Mají úplně opačné vlastnosti, ale přitom je od sebe není možno oddělit, neboť v jednom je obsažen i zárodek druhého. Obě síly působí proti sobě, ale zároveň usilují o rovnováhu.
Jang je tvořivý, mužský princip, aktivní sluneční energie, je to život, světlo, teplo, pohyb, utváření a ničení. Naopak jin je pasivní, ženský princip, odražená měsíční energie. Je to tma, noc, chlad, útlum, stabilizace a klid. Jde o energii, která je přetvářena jangovým tvořivým procesem.
Vzájemné působení mezi energií jin a jang je charakterizováno 4 principy:
Prvním principem je vzájemná závislost, což znamená, že protiklady jsou jednoznačné. Bez noci není den, vedle radosti přichází smutek, vedle chladu existuje teplo… Harmonická rovnováha dvou protikladných energií se znázorňuje v Božské monádě, kde jsou jin a jang spojeny v jedno a jsou zcela vyrovnané.
Druhý princip je zápas protikladů. Svět je a bude stále plný protikladů a boje mezi nimi.
Třetím principem je prolínání, které vidíme ve formě zakřivení na monádě. Symbolizuje, že mezi protiklady není vyhraněná hranice. Není ostrý přechod od denního světla ke tmě i ranní světlo jemně tlumí noc. V každém jangu je trochu jinu a naopak. V nejtemnější noci je vždy trocha světla, abychom uviděli, co je v naší blízkosti a v nejjasnější den najdeme stín, kde bychom si mohli odpočinout.
Posledním principem je vzájemná přeměna, která je nejen užitečná, ale dovoluje i zachovat zdraví a sílu. Pochopení principů jin-jangových přeměn, jejich příčin a zákonitostí je základem pro pochopení teorie čínské medicíny. Dvě složky čchi (jin a jang) jsou v neustálém pohybu a vytvářejí nekonečné podoby existence.
Zdroj: Tradiční čínská medicína (Sféra 1–2/2019)
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás