Uchop kopřivu anebo O pozitivním přístupu k bolesti
Tato metoda je založena na schopnosti nastolit a pocítit opravdovou vnitřní rovnováhu mezi uvolněním a napětím.
Tohoto stav lze dosáhnout nenásilným soustředěním, klidným zaměřením pozornosti na každou nevyváženost,
která se pak odstraní hlubokým dýcháním.
B olest je v západní společnosti chápána jako zlo, kterého je třeba se co nejrychleji zbavit… nejlépe bez vlastního přičinění – „kouzelnou“ pilulkou. To nás však staví do role oběti, která nemá nad svým tělem a jeho projevy žádnou moc. Východní národy přistupují k bolesti jako k jevu, který se může v životě vyskytnout a který lze zvládnout.
Podobně jako při cvičení tchaj-ťi čchüan nemůžeme „jít proti nepříteli silou“, protože s takovým přístupem velmi pravděpodobně prohrajeme, ale je taktické se uvolnit fyzicky i mentálně a „jít s protivníkem“. Jedině tak se jeho síla rozptýlí a nakonec třeba i zmizí. A stejné je to podle Uršuly Flemingové, autorky knížky Uchop kopřivu anebo O pozitivním přístupu k bolesti, i s bolestí. Když jí nebudeme odporovat, může polevit, ba i zmizet.
Míru svého utrpení může pacient částečně ovlivnit sám.
Jeho reakce na bolest vede buď k jejímu zmírnění, nebo k jejímu zhoršení.
Jakmile ho někdo naučí, jak postupovat, může své utrpení značně zmírnit sám, bez léků a bez cizí pomoci.
I když na sto procent „neladím“ se všemi životními názory autorky, kniha mě přesto oslovila, protože nabízí odlišný pohled na bolest a možnou účinnou a dosažitelnou cestu k jejímu zvládání. A tak neváhejte a začtěte se do ní také.
Cílem relaxace je navodit stav harmonie, ať už se kyvadlo vychyluje na tu či onu stranu (kdy vnitřní napětí zůstává ponořeno uvnitř osobnosti nebo naopak někdo dává své pocity bouřlivě najevo). Jedním z jejích úkolů je obnovení spontánnosti a odstranění předpojatostí vštípených výchovou. Nemá smysl učit se relaxovat, jestliže předtím musíte upravovat okolnosti, v nichž se nacházíte. Kdekdo umí relaxovat v chráněném prostředí, s příjemnou hudbou, v nějakém tom provoněném teplém pokojíčku jako z románu.
A ještě pár postřehů dlouholetého tajčisty Martina Prokopa, který mě na tuto publikaci upozornil 🙂 :
Temná čarodějka Uršula Flemingová, bolest a tchaj-ťi
Uršula Flemingová se celý život zaobírala léčením bolesti a měla dobré výsledky. Mnohdy se jí podařilo „vrátit“ a stabilizovat pacienta a také zásadně snížit jeho medikaci.
Paní Uršula Flemingová byla vůči svým pacientům poměrně drsná. Měla zato, že pokud má umírající pacient zvládnout svoji šílenou bolest, musí zvládnout i kontakt s drsným terapeutem. Tak jsem si ji sám pro sebe nazval „Temná čarodějnice“ (ve službách světla).
„Temná čarodějnice“ věřila, že bolest je proměnlivá, relativní a neměřitelná. Pacient může být zahnán do stavu obrovské křeče a bolesti navzdory tomu, že již bere smrtelnou dávku léků proti bolesti. A naopak, i umírající člověk může svým nasazením a trpělivostí svoji bolest umenšit až ke snesitelnosti. Čarodějnice dávala za příklad „fanatiky“, kteří svoji víru a zásady dokázali vyzdvihnout nad bolest a smrt. „Temná čarodějnice“ příliš nerozlišovala mezi utrpením tělesným a duševním s poukazem na to, že vše spolu souvisí − a bolest je skutečná a hrozná.
Její metoda se opírala o správné dýchání, uvolnění, zdůrazňovala uvolnění dlaní v běžném životě, dále pohyb a správné držení těla, pokládala pacienty na co nejtvrdší podložku a nutila je, aby pozorovali bolest a své tělo.
V tomto se metoda Uršuly Flemingové podobala našemu tchaj-ťi. My nemusíme ležet na tvrdé podložce, protože požadavky na cvičence ohledně držení těla, dýchání, pozornosti zaměřené do technik, nepohodlí ve stojích, „vydání se“ při tchuej-šou − to vše přináší kvalitu praktik „Temné čarodějnice“ a přibližuje nás cvičence ke zvládnutí bolesti tělesné i duševní (neboť lidský život není selanka − je náročný a opotřebivý). A tak nás cvičení tchaj-ťi přibližuje ke klidu, hloubce a taoistickému rozpoložení, ke schopnosti unést pohled do bódhidharmovské propasti − do tajemství a hloubky − samotné existence.
Zdroj: Uršula Flemingová: UCHOP KOPŘIVU aneb O pozitivním přístupu k bolesti
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] ֍ Je BOLEST stoprocentně jen negativním fenoménem, zlem, kterého je zapotřebí se urychleně zbavit, jak nám vštěpuje západní způsob myšlení. A jsme ji skutečně vydání napospas jako oběti? Nebo nás může též něčemu naučit a i my se můžeme naučit ji ovládat nebo úplně eliminovat. Na to se snaží odpovědět ve své knize Uchop kopřivu aneb o pozitivním přístupu k bolesti její autorka Uršla Flemingová, která se celý život snažila pomáhat pacientům s dlouhodobými bolestmi. Více se dočtete v recenzi této knihy po kliknutí na UCHOP KOPŘIVU. […]