Vánoční a novoroční tipy pro příznivce čínské kultury
N ěkteří lidé chtějí mít do konce roku „čistý stůl“ a to či ono dodělat. Do toho se snaží uklízet a trousí po bytě jehličí. A vy? Vy jste v klidu a naprosté pohodě. Dobře víte, že nový rok je daleko. Čínský nový rok přece začíná až někdy koncem ledna nebo v únoru. Takže máte času habaděj.
Jestliže vám o Vánocích přistane pod nohama čísi rachejtle, co uděláte? No přece granátníkovi poděkujte! Číňané za pomoci ohňostrojů zaháněli zlé duchy. Ten dobrák vám vlastně prokázal něco jako esoterickou očistu.
Východní tradice si velmi cení lehkého úsměvu, s jakým se lze setkat na sochách a obrazech Buddhů a bódhisattvů. Jestli je to na vás moc složité, tak se usmívejte, jak umíte. Klidně třeba připitoměle. I takový úsměv člověka uklidní. To se může kupříkladu 22. prosince náramně hodit.
Až budete mít volno, tak se hýbejte. Choďte a cvičte. Třeba vám pak začnou chutnat i ty podivné, přeslazené věci, které zdejší dámy produkují ve velkém množství. Pak nutí návštěvy, aby je jedly.
Také si před Vánoci opatřete zásobu čaje. Říká se, že dobrý čaj nejen povzbudí, ale také uklidní. Dobře, že jsem si na to vzpomněl. Co nejdřív doplním svoji zásobu tmavého čaje, tmavý čaj totiž více zahřeje.
Nejdůležitější nakonec: Čínská tradice doporučuje klidně dýchat do břicha, představovat si tam červenou kuličku, která se zvětšuje při nádechu a zmenšuje při výdechu. Tento cvik prý praktikují mistři na všech úrovních.
Co uděláte během čekání v dlouhatánské frontě na poště? Jak si budete počínat za situace, kdy váš vyčerpaný nadřízený začne jednat naprosto iracionálně? A co když lidé před vámi v supermarketu nakupují zásoby na celou zimu? Ano, správně, budete si říkat nádech větší, výdech menší! Jestli se k tomu ještě navíc dokážete lehce pousmívat jako Buddha, bude to dokonalé!
Ještě dvě důležité poznámky:
1. Kuličkou v břiše se nezabývejte při řízení auta nebo jiných rizikových činnostech.
2. Chechtající se Buddha s velkým břichem není Buddha, ale veselý mnich Putaj. To by bylo třeba na té poště přespříliš 🙂 .
Text: MUDr. Karel Nešpor, CSc.
Foto: Štěpán Krejcar
Pokud vás zaujalo vánoční poselství pana doktora Nešpora, přečtěte si také rozhovor s ním:
(Ne)obyčejní lidé kolem nás: MUDr. Karel Nešpor, CSc.
MUDr. Karel Nešpor, CSc., se specializuje na léčbu návykových nemocí. Do roku 2016 působil jako primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice, od letošního roku je v tomto zařízení emeritním primářem. V roce 1968 se setkal s paní Ossius, americkou učitelkou jógy, což ho velmi ovlivnilo. V roce 1989 navštívil Bihárskou školy jógy v severní Indii. Kromě jógy se od roku 2006 aktivně zajímá také o čchi-kung.
Je autorem více než 30 knih o léčení návykových nemocí, józe, relaxaci, zvládání stresu, sebeovládání či zdravých emocích. O emocích a způsobech, jak je dobře zvládat, se dočtete například v knize Jak být milejší. Zajímavé informace a postřehy můžete najít také v Internetovém deníku.
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás