Velmi osobní kniha o zdraví – Margit Slimáková
M áte v úmyslu začít zdravě a pohodově žít? Pořiďte si Velmi osobní knihu o zdraví Margit Slimákové pokrývající základní „zdravotní“ témata, kterými se pravděpodobně každý den zabýváte.
Autorka, absolventka Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy a první výživová poradkyně v Česku, na více než 300 stránkách probírá otázky, které si s vaším zdravím přímo dokážete spojit (jakými jsou potraviny a nápoje) až k těm méně očividným či diskutovaným, jako například odkud pocházejí řezané květiny a proč si je pečlivě vybírat; jak moc je důležité, co nás obklopuje doma či v práci; proč bezhlavě nelikvidovat mikroby nebo jak si ulehčit život tím, že delegujete část práce na profesionály…
V knize jsou shrnuty bohaté zkušenosti autorky, které posbírala za desítky let, kdy žila v Německu a v Číně, a na poznávacích cestách po světě. To ji umožnilo s nadhledem srovnávat, jak ke zdraví přistupují jinde než v naší malé středoevropské kotlině.
Mottem knížky prostupujícím celým textem je pobídka, aby lidé jedli skutečné, kvalitní jídlo… ideálně lokální, sezónní a v biokvalitě.
Pokud k tomu přidají rozdělení potravin podle Zdravého talíře*, nemusí již nic dalšího řešit: žádné počítání kalorií, přemýšlení, kdy jíst či nejíst nebo jakou dietu zvolit po vánočním nestřídmém hodokvasu. Právě o potravinách, které patří do Zdravého talíře, a proč některé jíst a jiným se raději obloukem vyhnout či jak je to s různými „dietami“ a výživovými směry, detailně pojednávají úvodní kapitoly.
7 zvyků spokojených lidí: 1. pohodový začátek dne, 2. jídlo pěkně v klídku, 3. pohybu není nikdy dost, 4. zážitkové koření všedních dnů, 5. jídlo, které chutná i prospívá, 6. dobrý plán je základ, 7. poděkování před usnutím (z kapitoly Prevence)* Zdravý talíř je varianta překonané Výživové pyramidy, kterou sestavila autorka jako základ zdravé výživy.
Margit Slimáková představuje také svůj rozsáhlý projekt Skutečně zdravou školu, obsahující návody a doporučení, jak zajistit zdravé stravování pro školáky s důrazem na kvalitu potravin, jejich lokálnost a čerstvost. Možná vás čtení „nakopne“ k tomu, abyste podnítili ke změně vaši školní či firemní jídelnu, která jede v zajetých „nezdravých“ kolejích.
Zdraví neprospívá jen strava samotná, neméně důležitý je podle slov Margit Slimákové také pohyb, vliv životního a okolního prostředí (čím se obklopujete a co si na sebe a do sebe pustíte), urovnané vztahy k lidem i sobě či práce, která vás naplňuje. Zajímavosti přináší také kapitoly s „kontroverzními“ tématy: jak o sebe pečovat a převzít zodpovědnost za své zdraví, proč se (ne)nechat očkovat, jak přivádět na svět děti, jaký by měl být vztah lékaře s pacientem, co může pomoci spontánními vyléčení rakoviny, jak funguje farmaceutický průmysl či jestli je nutné neustále se „ládovat“ chemií…
Sedím, sedíš, sedíme (víc, než je zdrávo)… Hodiny strávené před monitorem nebo ve školní lavici znamenají nové a zásadní ohrožení našeho zdraví. Podle některých zahraničních odborníků je nadměrné sezení dokonce podobně rizikové jako kouření. A pozor… nadměrným sezením se myslí už sezení delší než 20 minut. Všichni dávno víme, že fyzická aktivita zdraví prospívá. Nepříliš známým faktem ale je, že pravidelný pohyb pro zmírnění následků sedavého způsobu života nestačí. Studie nyní jasně prokazují obrovskou škodlivost nadměrného sezení bez ohledu na dobu strávenou pohybem. (z kapitoly Pohyb)Na knížce je sympatické, že nepoučuje a nevychovává… pouze nabízí inspiraci a širší pohled těm, kteří se chtějí dopátrat toho, jak žít kvalitnější, a tudíž spokojenější život. Možná je to tak trošku knížka pro rebely v tom dobrém slova smyslu (podobně vnímám i autorku samotnou), kteří se nespokojí s tradičními řešeními a přežitými, stále dokola omílanými odpověďmi. Margit Slimáková v knize sice nabízí svůj velmi osobní pohled na zdraví, text je nicméně protkán řadou odkazů na odborné studie, a pokud vás některé téma zaujme, můžete si vybrat z řady zdrojů uvedených v závěru kapitol.
Čtenáři jistě ocení i hravou grafiku, i když se přiznám, že na předělové stránky a jejich „chaotičnost“ jsem si musela chvíli zvykat 😀 … což vnímám jako svědectví toho, že život je neustálá proměna a je potřeba k němu přistupovat kreativně.
Sečteno podtrženo, „půjde-li“ Velmi osobní kniha o zdraví kolem vás, určitě do ní nahlédněte, protože vám může pomoci leccos si ujasnit a vylepšit. Ať se vám daří!
Alena Koutecká
Pokud vás knížka zaujala, mužete si „nalistovat“ stránky autorky po kliknutí na: PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás