Velmistr Wang Si-An (1944−2024)
Z ačátkem února 2024 zemřel jeden ze 4 Buddhových bojovníků, velmistrů Čchen tchaj-ťi čchüan a nejvýznamnějších představitelů tohoto bojového umění současnosti – téměř osmdesátiletý Wang Si-An (Wang Xi’An).
Ve vzpomínkách svých studentů zůstane inspirativním a šlechetným učitelem, který své umění nejen vyučoval, ale také naplno žil. Podívejme se na něj očima Davida Gaffneyho, který se s mistrem několikrát setkal ve Francii a ve Španělsku. Na společný trénink s ním vzpomíná v blogu z roku 2016:
„Přijeli jsme do Pamplony v severním Španělsku, města proslulého každoročním během s býky, který je součástí týdenního festivalu San Fermin zvěčněného autorem románů Ernestem Hemingwayem. Opět jsme byli ve Španělsku, abychom se setkali s velmistrem Wang Sienem na jeho týdenním semináři a dokončili rozhovor o jeho pohledu na tchaj-ťi čchüan, který jsme započali před několika lety.
Na programu semináře byla sestava lao-ťia ji-lu (laojia yilu), ale Wang Si-An je učitel tradičního stylu, který při setkáních sleduje vlastní nápady/vize. Zpozoruje-li nějaký nedostatek, hned se na něj zaměří.
Všiml si například, že všichni máme méně hbité nohy, než by podle jeho představ měly být. Celá skupina prováděla různé cviky zaměřené na trénink kroků a následovala ho sem a tam po sportovní hale. Abychom trénovali pružnost nohou, zaměřil se mistr při cvičení sestavy na změnu tempa a rozvoj schopnosti získat prostor protivníka.
Jindy nás všechny požádal, abychom si sedli k sobě a podrobně nám vyprávěl o významu čchi (qi) v tchaj-ťi čchüan a o tom, jak je důležité, abychom se pokusili cítit pohyby a ne je jen zvenčí napodobovali. Wang Si-An neustále zdůrazňoval potřebu vždy pečlivě a přesně dokončovat každý pohyb. Konec každého pohybu představuje počáteční pozici k dalšímu pohybu.“
„Pokud začneme pohyb ve správné pozici, pomůže nám to provést správně pohyb, který následuje.“
Několik rad mistra Wang Si-An ze semináře
„Cvičte pomalu a neustále se sami opravujte, obzvláště při přechodových pohybech. Protože během těchto pohybů musíte provést jak vnitřní změny, tak úpravu postoje.“
„Mnoho lidí začne být při dosažení malých úspěchů spokojeno a přestane se aktivně snažit zlepšovat své tchaj-ťi čchüan. Studium má tři fáze: trénink do doby, než důkladně poznáte pohyby; pochopení energie v každém pohybu (tung ťin /dong jin); dosažení stavu, kdy získáte instinktivní vnitřní pochopení (šen ming/shen ming). Jde o proces, který vyžaduje čas.“
„Když trénujete sestavu/formu, musíte si být vědomi, že trénujete bojové umění (čchüan/quan), jinak bude forma prázdná (kchung/kong). Může se jednat o pochopení možného smyslu pohybu nebo rozvoj bojových dovedností, jakými jsou např. zakořenění, práce nohou a vnímavost. Například musíte vědět, kde máte hranice těla – místo nejvyšší síly a nepřekračovat je. To si lze uvědomit jen při pomalém cvičení.“
„Lidé při tréninku často podceňují význam očí. Oči by neměly shlížet dolů ani bychom se neměli dívat vpřed prázdným, nepřítomným pohledem. Vždy bychom měli zapojit periferní vidění a dívat se kolem sebe.“
„Pokud jde o zdraví, dělejte maximum, abyste si udrželi své schopnosti. Váš rozsah pohybu, například schopnost vysoko zvednout kolena apod., se může časem zmenšovat nebo zmizet. Je to obzvláště důležité, když stárnete.“
Poprvé jsem si všiml a nechal se inspirovat Wang Si-Anem poté, co jsem v roce 1997 v Číně sledoval video cd. Byly na něm zachyceny dovednosti Wang Si-Ana a jeho studentů. Na závěr byla scéna, v níž ukazoval dynamickou sestavu sin-ťia i-lu (xinjia yilu) na břehu Žluté řeky, a loučil se slovy:
„Pokud chcete být lepší než všichni ostatní, trénujte více než oni.“
Zdroj: David Gaffney – With Wang Xi’An in Pamplona
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] Vzpomínka Davida Gaffneyho na mistra Wang Si-Ana […]