Vnímání pasu v tchaj-ťi čchüan
V nímání „pasu“ představuje první krok, který nám pomůže opravit pohyby v tchaj-ťi čchüan. Nejprve je zapotřebí ustálit pevný bod těsně nad mingmenem (bránou života), nikoli celou bederní páteř. Jako byste používali pas k ovládání celého těla. Břicho, záda a celé tělo jsou bez napětí.
Než pas začne ovládat pohyb, nebude možné pocítit pozvednutí pasu vzhůru, proto jde o první vjem, který bychom se měli snažit pocítit.
Dalším krokem je spuštění kyčlí/hýždí pod oblast mingmenu. Spodní břicho je lehce vtaženo. Pozvednutí pasu nad mingmenem spolu se spuštěním kyčlí pod ním je prvotním úspěchem vedoucím k uvědomění si pasu.
Začněte cvičením ťi-pen-kung (jibengong), tj. základními cvičeními sestávajícími z tréninku forem/sestav, které zahrnují přesnou práci rukou a nohou. Pokud se pustíte do statických cvičení místo pohybů dříve, než začnete vnímat spodní rovinu těla, přinese vám to pouze napětí a chaotické myšlenky. Oddělená snaha o uvolnění kyčlí/kchua a samotné zpevňování, protahování nebo posilování svalstva v oblasti rozkroku nepřinese kýžený výsledek.
Dokud „neobjevíte“ pas, bude jakákoliv snaha o pozvednutí vrcholku hlavy probíhat pouze v daném místě a nesprávně. Skutečné pozvednutí je výsledkem rozpínání pasu za podpory středové čchi; obdobně to funguje u skutečného poklesnutí/spuštění spodní části těla a vybudování tang ťin (dang jin), tj. síly v oblasti rozkroku.
Zdroj: Finding the waste – Chinese Whispers
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás
1 odpověď
[…] ֍ VNÍMÁNÍ „PASU“ představuje první krok, který nám pomůže opravit pohyby v tchaj-ťi čchüan. Co si pod tímto pojmem představit, se dozvíte v článku nazvaném Vnímámí pasu v tchaj-ťi čchüan. […]