Význam slin a podpora jejich tvorby v tchaj-ťi čchüan
D okud naše tělo funguje bez problémů, většinou se nezamýšlíme nad smyslem pochodů a reakcí, které probíhají uvnitř. Pokud se ale „něco pokazí“, najednou si uvědomíme, jak důmyslný a propojený mechanismus tělo představuje. Jedním z léčivých pokladů je sekret vylučovaný ústy… sliny.
Sliny jsou výsledkem produkce slinných žláz a slouží jako ochrana před vysoušením sliznice, horkými a ledovými nápoji či bakteriální a virovou infekcí. Také pomáhají při polykání, hrají roli při správném rozmělňování potravy, startují proces trávení některých živin, umožňují vnímání chuti, chrání zuby před vznikem zubního kazu a umožňují demineralizaci skloviny.
Denně vyprodukují slinné žlázy dospělého člověka až dva litry slin v závislosti na druhu přijaté potravy a častosti jedení. Ve spánku produkce slin klesá k nule. Kromě vody obsahují sliny řadu důležitých látek, například enzymy, hleny a sliz, antiseptické látky, elektrolyty a další. PH slin se normálně pohybuje mezi 6,0−7,5.
Podněty k tvorbě slin přicházejí zevnitř i zvenčí. K vnějším patří čichové nebo zrakové vjemy, vnitřní jsou mechanické nebo chemické, například když vložíme sousto do úst.
Sliny v tchaj-ťi čchüan
V návodech na správný postoj při cvičení tchaj-ťi čchüan se vyskytují „drobnosti“, mezi jinými i pokyny pro držení/správné postavení úst. Sinolog a dlouholetý učitel tchaj-ťi čchüan Vít Vojta (*1968) v knize Umění tchaj-ťi čchüan například uvádí, že „rty jsou lehce sevřené, zuby se spojí, špička jazyka se dotkne výběžku na tvrdém patře, a tak se uvolní svalstvo čelistí a posílí vylučování slin“.
K čemu slouží sliny, jsme si řekli v úvodu, ale proč je vylučování slin důležité z pohledu tchaj-ťi čchüan?
Jeden ze současných žijících velmistrů tchaj-ťi čchüan Čchen Čeng-lej (Chen Zhenglei) (*1949) doporučuje, abychom sliny, které vznikají při tréninku (s jazykem opřeným o horní patro), polykali. Přitom bychom měli používat vizualizaci a představovat si, že sliny polykáme do oblasti spodního tan-tchienu. Přispívá to k tvorbě energie.
Uznávaný praktik tchaj-ťi čchüan z kolébky tohoto bojového umění, vesnice Čchen-ťia-kou (Chenjiagou), mistr Čchen Po-sien (Chen Boxian) (1920−1989) zahrnul do svých podrobných instrukcí ke cvičení také následující odstavec:
„Ústa jsou zavřená, dýcháme nosem a špička jazyka se lehce opírá v místě mezi kořeny horních zubů a horním patrem. Tímto způsobem dochází pod špičkou jazyka k snadnému vylučování tekutiny − slin – známé v čínské medicíně jako chua-čch‘ (huachi) nebo přeneseně v literární řeči „jü-jie-čchiung-ťiang (yuyeqiongjiang)“ – čili „podobné jadeitu nebo vysoce kvalitnímu vínu“. Sliny je potřeba polykat, nejen z důvodu zachování původní čchi, ale také proto, abychom se při cvičení vyhnuli praktickým problémům, jakými jsou sucho v ústech, žízeň, lapání po dechu nebo dýchavičnost.“
Wolfe Lowenthal ve své knize vzpomínek Nic vám netajím uvádí radu mistra tchaj-ťi čchüan, profesora Čeng Man-čchinga (1902–1975), který říkal, že modřiny, bolavé svaly nebo vymknuté klouby je dobré potřít ihned po probuzení prvními slinami. Sliny, které máme v ústech po probuzení, mají specifické léčivé vlastnosti. Připodobňoval je k ranní rose: „Vezměte rostlinám rosu a ony zahynou.“
V taoistické zdravotní tradici je často zdůrazňován význam slin jako důležitého elixíru a používají se praktiky, které tvorbu slin stimulují, například klapání zubama, nebo práce se slinami (viz kloktání slin v Osmi kusech brokátu vsedě). Podle Mantaka Chii (*1944), thajského taoistického mnicha a léčitele, polykání slin pomáhá mimo jiné vyhnat špatný vzduch z plic a ze střev a přispívá k detoxikaci buněk (viz kniha Elixír Chi Kungu, v níž seznamuje s osmi technikami polykání, které se provádí se stiskem prstů a dlaní a které slouží ke zvětšení vnitřní síly a zpevnění a posílení prstů).
V tchaj-ťi čchüan se nijak vědomě nesnažíme o tvorbu nebo práci s těmito tělesnými tekutinami, stačí dodržovat výše uvedená doporučení a nechat tělo, aby využilo své samoléčící schopnosti a potenciál.
Alena Koutecká
Zdroj:
Miloš Hrabovský – Slina a její funkce v dutině ústní ((absolventská diplomová práce)
Vít Vojta – Umění tchaj-ťi čchüan (v části Zásady pro držení a pohyb těla při cvičení tchaj-ťi čchüan)
David Gaffney − Chen Boxian: Following the Middle Path & How One Thing Affects Everything…
Wolfe Lowenthal – Nic vám netajím
Mantak Chia – Elixír Chi Kungu
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás