Povznes ducha a pevně stůj – Čchen tchaj-ťi čchüan
Zakořenit, potopit se do postoje, stabilizovat se je pro pochopení celého systému práce v tchaj-ťi zásadní. Vrchol hlavy dohlíží na zavěšení páteře. Je to jediný bod, který směřuje přirozeným tlakem vzhůru. Zem je jediná věc, o kterou se naše tělo při jakémkoli pohybu opírá. Naše pojmutí a ustanutí o povrch je základem pro rovnováhu, stabilitu i sílu při stoji, kopu či úderu.
Proto je při tréninku tchaj-ťi možno slyšet:
„Povznes ducha a opři se o zem“
„Rozlož váhu do všech směrů“
„Naslouchej přes záda“
„Vyprázdni hrudník a sedni si“
Veškeré uvolnění splývá jako déšť po těle k zemi. Tělo je však vzpřimováno páteří, aby všechny pohyblivé části mohly zůstat volné, průchozí a schopné ihned reagovat na popud z mysli skrz centrum v podbřišku – tan-tchien (dantian).
K dobrému stoji a postoji má Čchen tchaj-ťi čchüan (Chen taijiquan) velmi užitečné pomocníky v podobě stoje prázdnoty – wu-ťi, čan čuang (zhan zhuang) a navíjení hedvábí – čchan s‘ kung (chan si gong), nácvik spirálovitého pohybu, základní nácvik esence a podstaty pohybu pro formy Čchen tchaj-ťi čchüan (Chen taijiquan). Pokud člověk získá dobré základy, výsledky se dostavují v překvapivé hojnosti.
Zdroj: Taiji Chen Style Nová Paka
(článek Povznes ducha a pevně stůj)