Záměr mysli
S tudovat tradiční formu tchaj-ťi čchüan znamená postupně se seznamovat s vnitřní silou skrytou uvnitř.
Poté, co začneme vnitřní sílu vnímat, je však nutné, abychom se na ni příliš nezaměřovali, nýbrž vstoupili do oblasti záměrů mysli a nakonec dosáhli přirozeného intuitivního stavu, který není řízený nebo omezený předepsanými pohybovými vzorci – v souladu s principem tchaj-ťi čchüan: „přesně dodržujte formu a poté na ni zapomeňte“, „od dobré znalosti sestavy k pochopení ťin (jin); od porozumění ťin k uvědomění si božského“.
Skutečný proces kultivace „ta tao č‘ ťien (da dao zhi jian)“ znamená, že základní principy jsou vždy stručné/jasné a bez zbytečných slov.
Sestava je pouhým dočasným nástrojem, jehož prostřednictvím nám vnější pohyby pomohou poznat a získat vnitřní sílu. Je to dočasný prostředek, který lze přirovnat k loďce, která nás převeze přes vodu na druhý břeh.
Cílem je „extrahovat/vynést na povrch“ vnitřní sílu. Jakmile je síla uvolněna, může být aktivována instinktivně a není vázána na žádnou sestavu, tj. dojde k „odstranění/rozpuštění formy“, k přechodu od omezených pohybů k nekonečným možnostem bez pohybu. Mysl svázaná v komfortní zóně rutinního tréninku se rozvine do stadia, kdy je uvolněná a svobodná a je připravena vyrazit bez omezení vpřed.
Zdroj: Mind intention (Chinese Whispers)
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás