Čan čuang – Stát jako strom
K dyž se věnujeme cvičení nazývanému Stát jako strom – čan čuang (zhan zhuang), propojuje se akupunkturní bod paj-chuej (baihui), který se nachází na temeni hlavy, s nebeskou energií čchi; body jung-čchüan (yongquan) na chodidlech se propojují s energií země; a body lao-kung (laogong) uprostřed dlaní se otevírají přirozené vnitřní čchi. (Více o těchto bodech naleznete v článku Meridiány, tan-tchieny a brány vstupu energie čchi (2. díl))
Říká se, že když stojíte jako strom, nervová zakončení v kolenních kloubech jsou silně stimulována, což vede k aktivaci skutečné čchi, která postupně rozehřívá tělo a způsobí, že ruce znecitliví, brní a současně jakoby se rozpínají. Negativní čchi (odchylka od správného postoje, fyzická nemoc, stres a duševní napětí apod.) se obvykle vylučuje potem.
Dosáhnout efektivního postoje čan čuang lze přes jeho kořeny – od nohou. Jsou známé jako „druhé srdce“ nebo „základna ťingu (jingu) a čchi (qi)“; větší část nervových zakončení v těle je soustředěna v chodidlech. Chodidlům je přisuzována hlavní role při zajišťování fyzických potřeb těla.
Cvičení Stání jako strom je také důležitou metodou sloužící k otevírání akupunkturního bodu chuej-jin (huiyin), který se nachází na perineu/hrázi, a k pročištění/rozšíření meridiánů. Pomáhá rychle nastartovat energetický mechanizmus našeho těla, podporuje a posiluje oběh v meridiánech tu (du) a žen (ren), tj. v zadní a přední střední dráze, a tok energie v hlavních a vedlejších meridiánech.
Známý čínský básník a farmakolog Su Tung-pcho (Su Donpo) [1037–1101] ohodnotil tuto metodu kultivace čchi následovně:
„Její efekt nemusí být znát hned na začátku, ale poté, co se její přínosy kumulují 100 dní (tj. postupem času), jsou nevyčíslitelné. V porovnání s léky je její efekt stonásobný.“
Zdroj: Zhan Zhuang (Chinese Whispers) – Davidine S V Sim
Překlad: Darja Ždanová
Textová úprava: Alena Koutecká