Zklidnění, ukotvení a obnova energie 2: Uchování čchi v tan-tchienu
J ediným skutečně účinným způsobem, jak zůstat v dnešní nevyzpytatelné době v klidu a harmonii, je schopnost ukotvení ve vlastním „středu“ a spočívání v léčivém vnitřním klidu. Cest, jak se dostat k vnitřnímu tichu je nespočet. Několik osvědčených vám předkládáme v tomto miniseriálu 🙂 . Dnes se zaměříme na „uchování čchi“ v tan-tchienu…
Při praktikování tchaj-ťi čchüan, čchi-kungu nebo jiných léčivých cvičení vycházejících z čínské medicíny vytváříte více čchi, stahujete si zdravou čchi z prostředí nebo uvolňujete čchi zablokovanou (a tudíž nevyužívanou) na různých místech v těle. Momentální nadbytek čchi je rozumné uchovat, abyste o něj opět rychle a zbytečně nepřišli.
Symbolika tan-tchienu
Tan-tchien je jedním z hlavních energetických center těla. Existují tři základní tan-tchieny, horní, střední a dolní. Většinou se při zmínce o tan-tchienu myslí spodní tan-tchien, který nejvíce souvisí s tělesnými funkcemi, zdravím a vitalitou, a tudíž s každodenním životem a cíli většiny lidí, kteří se zabývají energetickým cvičením.
Spodní tan-tchien se nachází několik centimetrů po pupkem, pět až osm centimetrů pod povrchem těla. Slouží též jako hlavní rezervoár energie získávané nejrůznějšími cvičeními s čchi. Naučit se uchovávat čchi v tan-tchienu je hlavní, ne-li jedinou možností, jak si zachovat energii až do konce dne, stabilní a dobře chráněnou, aby se snadno nerozptýlila.
Slovo tan-tchien doslova znamená pole elixíru (léku).
Elixír je drahocenná látka zabezpečující pevné zdraví a dlouhý život a v mnoha kulturách je chápán jako něco, co může zachovat život navěky. Pole je v tomto případě synonymem orné půdy, v níž je možné pěstovat výživné plodiny. Tan-tchien je tedy připodobňován k poli, do něhož můžeme zasít semena života a vitality, která vyrostou ve vydatný zdroj životní energie, jež bude sklizen a dle potřeby využit.
Ruce na tan-tchienu
Pro uchování čchi v tan-tchienu položte ruce na podbřišek, těsně pod pupek. (Pokud jste předtím necvičili a máte studené ruce, nejprve je chvíli třete dlaněmi o sebe.) Muži pokládají levou ruku přímo na kůži a zakryjí ji pravou rukou, ženy přikládají na břicho pravou ruku a zakryjí ji levou. Důvodem je, že pravá ruka muže je více jangová, u žen je více jangová levá ruka. Jang má přirozené ochranné účinky a v porovnání s jinem setrvává více napovrch, kdežto jin je vyživující a ve vztahu k jangu se drží spíše uvnitř. Tato poloha rukou tedy vyplývá z přirozeného řádu jinu a jangu.
Po cvičení byste měli mít ruce poměrně teplé. Teplo můžete použít k porovnávání jako jakýsi referenční taktilní vjem. Nechte pronikat teplo z rukou položených pod pupkem do podbřišku až k tan-tchienu. Většině lidí pomůže, když zavřou oči, aby je nerozptylovalo nic zvnějšku, a v mysli procítí teplo v tan-tchienu. Jestliže teplo necítíte, nic se neděje, protože teplo není čchi. Je jen vodítkem, které ji pomáhá vnímat. Soustřeďte klidnou mysl do tohoto místa, jak nejlépe dokážete.
Možná zde budete vnímat řadu dalších pocitů: pohyb větru či vody, brnění, šimrání nebo pocit lehkosti či rozpínání. Možná nebudete vnímat vůbec nic, což je taky v pořádku. Jestliže zde něco pociťujete, soustřeďte na to mysl, dokud se to nezklidní a neodezní. Ať již zde něco vnímáte nebo ne, k uchování čchi v tan-tchienu stačí, když se na toto místo soustředíte. Po chvíli pocítíte klid, pokoj či úplnost, což je okamžik, kdy jste dokončili uchování čchi, kterou budete mít celý den k dispozici. Může to trvat několik vteřin nebo minut. Pokud máte pocit, že jste hotovi, svěste ruce podél těla, otevřete oči a pusťte se do další činnosti, kterou máte před sebou.
Zdroj: Praktická cvičení podle čínské medicíny – Steven Cardoza
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás