Změna váhy
Z měna váhy při cvičení tchaj-ťi čchüan zahrnuje přesun středu těla z jedné nohy na druhou prostřednictvím pohybu „tang (dang)“, tj. rozkroku.
Existují tři způsoby, jakými cvičenci pohybují s „tang“; první je po horním oblouku, jako když pohybují předmětem, nejprve ho zvednou, pohnou s ním na místo a pak ho položí; druhý je po přímé linii, jako když tlačí předmět po stole, takže se pohybuje horizontálně napříč; poslední je pohyb po spodním oblouku, jako u kyvadla, vlny nebo při zhoupnutí. V souladu s charakteristickými rysy a požadavky tchaj-ťi čchüan je správný pouze třetí způsob.
Správný způsob pohybu „tang“ je důležitým faktorem, který ovlivňuje hbitost pohybu, shromažďování před vydáním a umožňuje použití záměru místo uplatnění síly.
Pokud se „tang“ pohybuje po spodním oblouku, napomůže to poklesu čchi a většímu uvolnění. Uvolnění směrem dolů splňuje princip čchüan (quan), který říká, že „těžiště je třetím ovladačem“, který využívá gravitaci k usnadnění pohybu. Uvolnění a pokles ťin (jin) je zdrojem veškeré síly a základem všech metod tchaj-ťi čchüan.
Přesun váhy přes spodní oblouk zapojuje celé tělo. Existuje řada jemností a není možné věnovat se všem detailům při každém tréninku. Proto je třeba dlouhodobého, soustředěného tréninku, abychom postupně získali cit a tuto metodu ovládli. Navíc, i detaily mají řadu nuancí. Různé pohyby a různé fáze praxe mohou přinášet ve stejných částech různé zkušenosti. Je zapotřebí, abychom se detaily nenechali nudit, ani bychom se jim neměli vyhýbat, ale zároveň bychom se v nich neměli ztrácet. Mnohost detailů a jemností by měla být soustředěna do jednoho velikého obrazu s jasnými směry, aby došlo ke sjednocení veškerých spletitostí.
Zdroj: Changing weight (Chinese Whispers)
Milí čtenáři, jsme rádi, že „chodíte“ na naše stránky! Pokud se vám publikované články líbí, můžete nás podpořit libovolným finančním darem. Pomůže nám pokračovat v naší činnosti i nadále. Vaší podpory si vážíme! Více informací naleznete na: Podpořte nás