Putování po Číně 7: Na soutěži tchaj-ťi čchüan v Ťiao-cuo
Stejně jako Čína sama je rozlehlá, dosahuje i všechno v ní obřích rozměrů. Počet obyvatel, mrakodrapy, nádraží a letiště, hlavní náměstí Tchien-an-men (Tiananmen) v Pekingu, opojení technologií, soutěže, slavnosti… A přesně v tomto duchu se nesla i 9. Mezinárodní soutěž v tchaj-ťi čchüan, která se konala v roce 2015 v Ťiao-cuo (Jiaozuo), městské prefektuře na severozápadě čínské provincie Che-nan (Henan) poblíž vesnice Čchen-ťia-kou (Chenjiagou).
Nebyla to ale velikost akce, která mě zaujala jako první, spíš jakýsi intenzivní pocit déjά vu, návratu do minulosti. Styl výzdoby. Šiky stejně oblečených dívek a chlapců, navíc umocněné tím, že nám Evropanům často jejich asijské obličeje splývají už sami o sobě.
Pódium pro funkcionáře strany, dlouhé projevy, obrovská obrazovka, na které jste mohli sledovat to nejdůležitější, co se právě děje, nebo taky neděje. Nehybně stojící příslušník pořádkových sil. Dlouhé čekání na někoho či něco. A spousta dalších drobných detailů. Starší ročníky ví, o čem mluvím. Mladší nechť jsou rádi, že neví!
Přiznávám nicméně, že úvodní show byla velkolepá. Dokonale sladěná efektní vystoupení, záplava barev a světel, dračí tance typické pro čínskou kulturu či přítomnost všech čtyř tygrů z Čchen-ťia-kou (Chenjiagou), která celé akci dávala důležitost. A navíc obrovská tréma, protože naše malá česká skupinka měla být součástí toho všeho mumraje, dokonale a na milimetr přesně organizovaného. Pro tohle všechno si návštěvu festivalu budu jistě pamatovat, dokud mi bude paměť sloužit.
A jak jsme se vůbec k tomu všemu dostali?
Při pobytu v Čchen-ťia-kou (Chenjiagou) zavolal nejmladší syn mistra Ču tchien-cchaje (Zhu Tiancaie) mému učiteli a oznámil mu, že budeme na úvodním ceremoniálu cvičit jako zástupci ze zahraničí (jak se později ukázalo: jediní!). Učitel se to snažil synovi rozmluvit, jenže Číňané jsou vytrvalí, usmívají se a „NE“ ignorují.
Zbývaly nám asi tři dny na to, abychom secvičili něco, na co ostatní pilně trénovali nejméně rok. Navíc jsme si museli sehnat reprezentativní oblečení, tedy tchaj-ťi obleky. Nákupy měla naštěstí většina z nás už za sebou, tudíž jedna starost záhy odpadla.
Jenže člověk má nějakou představu a cesty boží jsou nevyzpytatelné. A tak jsme se jednou večer nic netušíc vraceli příjemně unavení z výletu do Šao-linu (Shaolinu), když začal vyzvánět telefon. Výsledkem debaty byla změna směru a náš mikrobus zamířil místo do tepla domova směrem na Ťiao-cuo (Jiaozuo). Že prý musíme okamžitě přijet na generální zkoušku! Unavení, hladoví, v kraťasech, vytahaných a zpocených tričkách jsme ve tmě vylezli před obrovským, nově zbudovaným stadionem.
Nastalo dlouhé čekání, dohadování o tom, kudy můžeme dovnitř, kde budeme cvičit, co máme dělat… spousta instrukcí, které se každou chvíli měnily.
Zkrátka, abych vám to vykreslila. Představte si skupinku bělochů, oděných jako turisté, jak cvičí každý něco jiného (záměrně 🙂 ) uprostřed sladěných, jednotně oděných i pohybujících se Asiatů.
Po cvičení jsme se dozvěděli, že se jednalo o předpremiéru a lidé si na ni museli zakoupit vstupenky. Naše chvilka slávy trvala sotva pár minut, ale myslím, že pro publikum to byl přinejmenším stejně velký zážitek jako pro mne (laskavý čtenář nechť sám posoudí míru ironie).
Premiéra druhého dne už proběhla celkem hladce a v řádném oblečení, snad na jeden drobný detail. Podnětem k tomu, abychom odešli ze scény, měl být příchod dvou řad dětí. Jenže nám zapomněli říct, že program trošku změnili a žádné děti nepřijdou. Vyhnali nás až máváním a zuřivou gestikulací. Ale to už je opravdu jen maličkost.
Text: Alena Koutecká
Foto: Štěpán Krejcar, Jitka Nováková
Seznam všech dílů:
Putování po Číně 1: Na druhou stranu zeměkoule
Putování po Číně 2: Park Tiantan v Pekingu
Putování po Číně 3: Příjezd do Čchen-ťia-kou
Putování po Číně 4: Dům mistra Ču Tchien-cchaje
Putování po Číně 5: Historie a současnost Čchen-ťia-kou
Putování po Číně 6: Cvičení a seminář s mistrem Ču Tchien-cchajem
Putování po Číně 7: Na soutěži tchaj-ťi čchüan v Ťiao-cuo
Putování po Číně 8: Cesta čaje
Putování po Číně 9: Klášter Šao-lin
Putování po Číně 10: Jeskyně Lung-men
Počet komentářů: 5
[…] Putování po Číně 6: Průvodce vesnicí Čchen-ťia-kou Putování po Číně 7: Cvičení s mistrem v Čchen-ťia-kou Putování po Číně 8: Tchaj-ťi seminář Putování po Číně 9: Na soutěži tchaj-ťi čchüan v Ťiao-cuo (Jiaozuo) […]
[…] po Číně 7: Cvičení s mistrem v Čchen-ťia-kou Putování po Číně 8: Tchaj-ťi seminář Putování po Číně 9: Na soutěži tchaj-ťi čchüan v Ťiao-cuo (Jiaozuo) Putování po Číně 10: Cesta čaje (1. […]
[…] po Číně 7: Cvičení s mistrem v Čchen-ťia-kou Putování po Číně 8: Tchaj-ťi seminář Putování po Číně 9: Na soutěži tchaj-ťi čchüan v Ťiao-cuo (Jiaozuo) Putování po Číně 10: Cesta čaje (1. […]
[…] Čchen-ťia-kou Putování po Číně 6: Cvičení a seminář s mistrem Ču Tchien-cchajem Putování po Číně 7: Na soutěži tchaj-ťi čchüan v Ťiao-cuo Putování po Číně 8: Cesta čaje Putování po Číně 9: Klášter Šao-lin Putování po […]
[…] Čchen-ťia-kou Putování po Číně 6: Cvičení a seminář s mistrem Ču Tchien-cchajem Putování po Číně 7: Na soutěži tchaj-ťi čchüan v Ťiao-cuo Putování po Číně 8: Cesta čaje Putování po Číně 9: Klášter Šao-lin Putování po […]