Putování po Číně 9: Klášter Šao-lin
K aždý, kdo se jen trochu zajímá o bojové umění, jistě slyšel o klášteře Šao-lin (Shaolin), jedné z nejzajímavějších památek čínské historie a kolébce čínského buddhismu. Tento rozsáhlý komplex staveb se nachází na úpatí Sunských hor, přesněji na západním okraji Sung-šanu (Songshanu), centrálním vrcholu pěti posvátných taoistických hor, a je považován za střed Čínské říše.
Chrám Šao-lin byl založen na počest indického mnicha Bódhidharmy (čínský Da Mo) v roce 495 za dynastie severní Wej (386−534). Stovky let žil klášter svým vlastním přísně střeženým životem a nikdo nepovolaný do něj neměl přístup. A možná právě uzavřenost vůči okolnímu světu stojí za vznikem historek o nadpřirozených schopnostech asketických mnichů, dokonale ovládajících bojové umění, často popularizovaných v současných kung-fu filmech.
Z této pověsti čerpá i řada škol bojových umění, které lemují příjezdovou silnici ke klášteru v přilehlé vesnici Teng-feng (Dengfeng). Kdo by se nechtěl pochlubit tím, že studoval v blízkosti legendárního kláštera či přímo v něm?
Šao-lin je oblíbenou turistickou destinací, proto se rozlehlé parkoviště blízko hlavní brány kláštera začíná plnit již od časných ranních hodin. Po zakoupení lístku projdete vstupním turniketem a hned po pár krocích spatříte důkaz toho, že klášter opravdu vychovával mnichy – bojovníky.
Na rozsáhlém hřišti se věnují rannímu tréninku velké skupinky dětí a mladíků. Všichni jako jeden muž plní povely trenérů. Jednotné úbory, dokonalý soulad pohybů a neuvěřitelné, až akrobatické výkony. Člověku z toho až běhá mráz po zádech!
O pár desítek metrů dál čekají na turisty elektrická vozítka, která jim, pokud si připlatí, ušetří několik kilometrů chůze a hlavně čas. Pokud jste v klášteře poprvé, můžete to považovat za rychlou vyhlídkovou jízdu po rozsáhlém, kopcovitém areálu.
Komplex kláštera a přilehlé hory mají co nabídnout,
a tak nebudete mít problém strávit zde více než pouhý den.
Památky v areálu kláštera
Nejvzdálenější zastávkou na západ od chrámu je místo známé jako Les pagod nebo také Stúpový háj, rozsáhlé pohřebiště významných mnichů kláštera. Je zde 227 pagod (hrobů) z období různých dynastií. Nejstarší vznikla za dynastie Tchang (Tang) v roce 746, kdy se konal první buddhistický pohřeb, a háj se postupně rozrůstal dalších tisíc let.
Pagody jsou malá umělecká díla vytvořená z kamene nebo cihel zdobená vynikající kamenickou prací. V minulosti se návštěvníci mohli mezi pagodami procházet, dnes je díky náporu turistů a přibývajícímu vandalismu celý hřbitov obehnán plotem a nezbývá než obdivovat nádherné stavby z povzdálí.
Klášter samotný, v němž dnes žije asi 70 mnichů, je rozsáhlým komplexem budov s několika nádvořími, mohutnými stromovými velikány, halami, chrámy či pavilony. Vstupní brány hlídají obrovské sochy démonů, turisté se s oblibou fotí s kamennými želvami v nadživotních rozměrech. Typické prolomené střechy a ozdobné štíty září sytými barvami, vše je do detailů propracováno a sladěno.
Nejdůležitějším místem kláštera je Síň tisíce Buddhů z roku 1588 s nástěnnou malbou mnichů účastnících se bitevní vřavy. Kamenná podlaha nese známky značného opotřebení a podle toho, co se povídá, je to důsledek tvrdého tréninku celých generací šaolinských mnichů.
Poblíž je uložen také Kámen stínu, tj. deska s obrysem meditujícího člověka. Údajně pochází z jeskyně, kde legendární Bódhidharma trpělivě meditoval celých devět let, až se jeho stín otiskl ve skalní stěně a on sám dosáhl osvícení.
Pokud vás unavuje neuvěřitelný mumraj, který panuje ve všech částech kláštera a trošku ubírá na atmosféře, můžete se vydat právě do této jeskyně osvícení. Dnes je upravena na buddhistickou svatyni a leží na kopci severně od kláštera.
Při výstupu k ní se sice zapotíte, protože cestou musíte zdolat desítky schodů a značné převýšení, ale pohled na Sunské hory a celý areál, který se před vámi rozprostře, určitě stojí za námahu. V jeskyni můžete zapálit tyčinku a prohlédnout si nápisy na stěnách. Venku stojí kamenná stéla, do níž je vytesán Dharmův životní příběh.
Chcete-li utéci davům turistů úplně, nezbývá, než se vydat ještě dále k vysokým štítům hor, do ticha přírody. K dispozici jsou dvě lanovky, které vás vyloží vysoko v Sunských horách. Pak vás čeká několikahodinová túra po okolí. Nejprve po schodech a dlážděných cestičkách, pak výše a výše do hor stezkami po skalách přes úzké římsy. Krásné dobrodružství daleko od lidí. Jen vy, hory a lesy, divoká příroda.
O to větším kontrastem je návrat zpět na hlavní cestu procházející klášterem. Davy lidí, hluk, stánky se suvenýry vyvolávají pocit, že jste na čínském Karlštejně. Ale to vše je jen daň za popularitu a komercionalizaci této památky. Máte-li možnost klášter Šao-lin navštívit, určitě neváhejte.
Text: Alena Koutecká
Foto: Štěpán Krejcar
Seznam všech dílů:
Putování po Číně 1: Na druhou stranu zeměkoule
Putování po Číně 2: Park Tiantan v Pekingu
Putování po Číně 3: Příjezd do Čchen-ťia-kou
Putování po Číně 4: Dům mistra Ču Tchien-cchaje
Putování po Číně 5: Historie a současnost Čchen-ťia-kou
Putování po Číně 6: Cvičení a seminář s mistrem Ču Tchien-cchajem
Putování po Číně 7: Na soutěži tchaj-ťi čchüan v Ťiao-cuo
Putování po Číně 8: Cesta čaje
Putování po Číně 9: Klášter Šao-lin
Putování po Číně 10: Jeskyně Lung-men
Počet komentářů: 5
[…] po Číně 7: Na soutěži tchaj-ťi čchüan v Ťiao-cuo Putování po Číně 8: Cesta čaje Putování po Číně 9: Klášter Šao-lin Putování po Číně 10: Jeskyně […]
[…] V těsné blízkosti (na čínské poměry 🙂 ), tj. asi hodinu jízdy autobusem, se nachází i klášter Šaolin (Shaolin), ve kterém se cvičí bojové umění již stovky […]
[…] po Číně 7: Na soutěži tchaj-ťi čchüan v Ťiao-cuo Putování po Číně 8: Cesta čaje Putování po Číně 9: Klášter Šao-lin Putování po Číně 10: Jeskyně […]
[…] zkusili. A kromě tradičních atrakcí, jako jsou Velká čínská zeď, Terakotová armáda, klášter Šao-lin či noční Peking a jeskyně Lung-men, jsme se dostali také do vesnice Čchen-ťia-kou […]
[…] vnější školy čínského bojového umění, k nimž patří například proslulý klášter Šaolin; tyto styly užívají ve svém bojovém systému hlavně tvrdosti a jednodušší přímočarosti, […]